Jak vyřešit dluhovou spirálu

V dnešní době jsou půjčky stále v oblibě. Ať už jde o půjčky krátkodobé nebo hypotéky se splácením v řadech desítek let. Takové závazky se ale nemusí obejít bez problémů. Čím dál více lidí má se splácením problémy. Máte problémy se splácením i vy? Přinášíme několik finančních informací, jak můžete úvěrové problémy vyřešit.

1. Konsolidace půjček

Pokud se dostanete do situace, že si sjednáte hned několik úvěrů a pak ani sami nevíte kdy a kolik komu zaplatit, je na místě popřemýšlet o konsolidaci půjček. Ve zkratce jde o to, že u bankovní či nebankovní instituce zažádáte o sloučení všech půjček do jedné. Budete tak mít přehled o splátkách. Navíc zaplatíte jen jedny poplatky a zároveň si můžete požádat o prodloužení časového období a snížení měsíční splátky.

2. Splátkový kalendář

Nenechte se zapírat v případě, že nebudete mít na zaplacení splátek, a neprodleně to oznamte telefonicky nebo mailem. Snažte v takovém případě dohodnout s věřiteli na tzv. splátkovém kalendáři. Splátkový kalendář je využíván nejen u bankovních, ale i nebankovních institucí. Výhoda je v tom, že se dle dohody dají splátky snížit anebo rozložit do delší doby tak, že je dlužník nemusí uhradit najednou. Obě strany musí nejlépe písemně potvrdit, že se takto dohodly a v dodatku smlouvy přesně uvést celkovou dlužnou částku, výši jednotlivých splátek, data a způsob úhrady.

3. Osobní bankrot

Pokud už není šance z dluhové pasti vyskočit, zbývá jako poslední možnost - vyhlásit osobní bankrot. Je to záležitost složitá a podmínky stanovuje insolvenční zákon.

Pro oddlužení je důležité a zásadní, aby s ním souhlasili všichni věřitelé – ti musí být minimálně dva a prodlení splátek musí být více jak 30 dnů. Dlužník musí být fyzická osoba a zavázat se, že po dobu 5 let uhradí alespoň třetinu svých závazků.

Pro zahájení insolvenčního řízení musí být podán návrh k příslušnému krajskému soudu. Ten musí mimo jiné obsahovat podrobný přehled o příjmech a seznam dlužníkova majetku a také seznam a souhlas věřitelů, všechny dlužníkovy závazky, souhlas manžela či manželky a návrh na oddlužení.

Je to proces složitý a je dobré nechat si poradit od odborníků, kteří se tímto zabývají. Následně by měl soud ve lhůtě 15 dnů rozhodnout. Během této doby soud pečlivě zkoumá důvody, proč se dlužník dostal do totální platební neschopnosti. V některých případech může vydat i záporné stanovisko, v takovém případě zbývá odvolání.

Publikováno 12. 7. 2017

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2012 www.sPůjčky.cz, SIALINI, spol. s r.o.,
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékolilv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Infoweb o půjčkách. Neposkytujeme půjčky ani úvěry.