Jak se příliš nezadlužovat

Máte hypotéku, využíváte kreditní kartu a k tomu nákupy na splátky? V současnosti je půjčovat si v módě - možná i více, než je rozumné. Výsledkem bývá neutěšená situace, do které se spotřebitel zamotá a potom neví, jak z bludného kruhu ven. Častokrát ani neví komu dluží a kolik přeplatí ne poplatcích. Co v takové situaci dělat, aby se situace ještě nezhoršovala?

Snížená bonita

Kromě nepřehlednosti je dalším mínusem fakt, že velkým počtem závazků vzniká snížená bonita a v situace, kdy bude člověk opravdu nutně potřebovat půjčku, může z tohoto důvodu tvrdě narazit na odmítnutí. Neschválení půjčky má reálné opodstatnění, ale toto si většinou uvědomí lidé, až když je pozdě. Co dělat proto, aby se této situace dalo vyhnout nebo jak ji předcházet?

Raději se do zadluženosti vůbec nedostat

Přemýšlejte před každým výdajem, abyste nemuseli řešit následky. Stačí k tomu málo a začít se dá hned. Dražší nákupy do domácnosti, jakými jsou například spotřebiče, které budou sloužit několik let, plánujte s předstihem. Raději si na ně naspořte, nákupem na splátky se určitě předraží. Lákadlo v podobě kreditní karty nebo povolené přečerpání na vlastním účtu, využívejte co nejméně. Při nesplacení v termínu jde o drahé produkty, které se nemusí vyplatit. Pokud si už půjčujete, rozhodně se vyplatí porovnávat si nabídky od více poskytovatelů. Neberte první nabídku, na kterou narazíte.

Více půjček znamená více úroku a poplatků

Lákavé nabídky jsou příčinou zadlužování. Díky všemožné reklamě a slevám si lidé nakoupí i věci, bez kterých by se obešli a to častokrát na splátky. Jedna smlouva, druhá, třetí a člověk ztrácí přehled komu vlastně a kolik dluží, navíc na úrocích zaplatí zbytečně mnoho. Pozor na dluhovou spirálu. I takovou situaci lze pohodlně a rychle vyřešit spojením všech závazků do jednoho – jde o takzvanou konsolidaci. Tím pádem vznikne nová jediná půjčka, kdy bude klient platit pouze jednu splátku, která v sobě bude vše obsahovat.

Refinancování jako jedno z řešení

Výhodným řešením, jak si snížit finanční zátěž, je refinancování půjček. Jedná se o převedení stávajícího úvěru k jinému poskytovateli, který vám nabídne výhodnější podmínky, mnohdy i nižší úrok. V praxi to může znamenat, že po refinancování budete platit nižší měsíční splátku anebo splatíte úvěr při stejné splátce za kratší dobu.

Pozor na pozdní splátky

Refinancování má svá pravidla. Podmínkou například je, že splátky úvěrů nesmí být v prodlení. Obecně nesmíte mít problémovou historii splácení a zásadní podmínkou bude také bonita klienta. Bude se zkoumat pravidelný příjem, který musí být dostatečný, aby z něho mohla být hrazena měsíční splátka.

Neházejte flintu do žita a jednejte

Možností, jak se nezadlužovat, je dost i přestože vás v životě mohou potkat nepříznivé okolnosti jako nemoc nebo ztráta zaměstnání. Bludný kruh půjček však stále zůstává tím nejhorším možným řešením. Základem je okamžitě přehodnotit svůj postoj k penězům. Musíte si zvyknout na fakt, že nemůžete utratit v daném měsíci víc, než jste si vydělali. K tomu vám pomůže finanční rozpočet rodiny. Pokud máte vysoké úvěry, požádejte o nižší splátky tak, ať splácení utáhnete dlouhodobě. Komunikace a snaha problémy řešit je zásadní, jinak vás výsledek nečinnosti může nemile překvapit.

Publikováno 8. 12. 2018

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2012 www.sPůjčky.cz, SIALINI, spol. s r.o.,
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékolilv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Infoweb o půjčkách. Neposkytujeme půjčky ani úvěry.