Nejčastější chyby při výběru půjčky

Vybráním správné půjčky můžete v budoucnu předejít případným problémům. Proto byste měli výběru půjčky věnovat čas. K dobrému rozhodnutí přispívá dostatek informací. Přečtěte si proto několik užitečných rad, o kterých by jste měli vědět. Jedině tak se vyhnete vlastním chybám, které jiní často dělají.

1. Je lepší účelová nebo neúčelová půjčka?

Účel půjčky je velmi důležitý, hlavně proto, aby jste vybrali vhodný úvěrový produkt. Na financování bydlení se hodí jiný typ úvěru něž na koupi spotřebního zboží. Existují typy úvěru, tzv. účelových, u kterých se musí doložit, k čemu byly prostředky použity. V případě neprokázání účelu hrozí sankce, případě nutnost vrátit nevyčerpanou zbývající částku.

2. Prověřte poskytovatele půjčky

Nenechte se napálit planými sliby. Prověřte si poskytovatele půjčky a zjistěte, jak dlouho působí na trhu. Zabere vám to pár minut, ale informace, které zjistíte, mohou být zásadní. Čtěte diskuse, blogy, sledujte facebookové stránky a všechny informace, které získáte bez zaujetí zhodnoťte. Kladné reference jsou důležité a jen tímto způsobem si vyberete seriózního poskytovatele.

3. Kolik si můžete dovolit měsíčně splácet

Zamyslete se nad výškou měsíční splátky, kterou budete schopni splácet. Obecně platí že výše splátky by neměla přesáhnout 30% z vašeho čistého měsíčního příjmu. Počítání vám může usnadnit úvěrová kalkulačka, kterou najdete na internetových stránkách seriózních poskytovatelů. Stačí zadat parametry jako částku a dobu splácení, a ihned uvidíte, kolik budete měsíčně platit. Pokud to bude nad vaše síly, upravte parametry tak, aby splátka vyhovovala vaším možnostem a byli jste ji schopni splácet.

4. Pojištění nemusí být zbytečné

K půjčce si můžete sjednat pojištění proti neschopnosti splácet. Pojišťovna tímto přebírá, v případě nepříznivých životních událostí, povinnost splácet úvěr. Těmito mohou být: ztráta zaměstnání, pracovní neschopnost nebo smrt. Pojištění může být užitečné hlavně u půjček s dlouhou dobou splatnosti, jakou je hypotéka.

5. Přečtěte si celou smlouvu

Velice důležitý body, který nesmíte vynechat, protože smlouva o půjčce může být zrádná. Pozor na smlouvy, které mají neúměrně mnoho stránek, už to může být podezřelé. Před podpisem si přečtěte celou smlouvu, včetně všech malých odstavců. V nich bývají skryty záludnosti. Nevynechejte ani odstavce o pokutách v případě zpoždění s úhradou splátky. Poskytovatel si za zpožděný platbu účtuje penále, které mohou půjčku zbytečně prodražit. Předejít tomu můžete včasnou komunikací. V případě finančních problému ihned kontaktujte poskytovatele půjčky a snažte se najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

6. Neberte hned první nabídku

U bankovní půjčky bývá velká část populace věrná své bance a v případě, že ji potřebují se obracejí tam, kde mají veden osobní účet. Zdání někdy klame. Půjčkový trh je široký a není řečeno, že pokud má banka výhodné podmínky pro osobní účet, tak bude mít i nejlepší podmínky pro úvěr. Banky se přetahují ve snaze získat nové klienty a pravidelně proto přicházejí s nabídkou na výhodnou půjčku. Porovnejte nabídky jednotlivých bank, všímejte si nejen úroku, ale především hodnoty RPSN. Jen tato hodnota vypovídá o tom, zda je půjčka výhodná či nikoliv. Srovnejte si také půjčky ihned na účet.

7. Ukvapené rozhodnutí

Pořád stejné a často se opakující chyby - podpis smlouvy bez přečtení, skočení na lep nízkého úroku a vysokých poplatků a mnoho dalších rozhodnutí, kterých by jste mohli v budoucnu litovat. Nespěchejte, dejte si více času na rozmyšlenou a srovnání jednotlivých nabídek. Spolehliví poskytovatelé s vámi budou komunikovat, nebudou na vás tlačit a podají vám co nejvíce relevantních informací.

Publikováno 25. 11. 2018

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2012 www.sPůjčky.cz, SIALINI, spol. s r.o.,
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékolilv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.
Infoweb o půjčkách. Neposkytujeme půjčky ani úvěry.